VC Maďarska: Hamilton opäť víťazí

29. júla 2018, 18:29 | Rastislav Macko
Ilustrační fotografie - VC Maďarska: Hamilton opäť víťazí

Lewis Hamilton vyhral už svoju šiestu veľkú cenu Maďarska v kariére a navýšil tak svoj náskok pred druhým Sebastianom Vettelom o ďalších 7 bodov. Na pódiu ich doplnil Kimi Raikkonen.

Hamilton si po štarte z Pole Position udržal vedenie pred Bottasom. Za dvojku strieborných šípov sa zaradili dva červené monoposty Ferrari v opačnom poradí, keď si Vettel veľmi ľahko poradil so svojim fínskym kolegom.

V 14. kole Raikkonen zašiel do boxov na výmenu pneumatík a keďže sa Mercedes snažil pokryť tento ťah, tak do boxov povolali o kolo neskôr Bottasa, ktorý už strácal na svojho vedúceho tímového kolegu cez 6 sekúnd.

Potom ako sa Fíni upratali z cesty sa Vettelovi vyčistil priestor a mohol začať sťahovať lídra pretekov na striebornom Mercedese. Na rozdiel od Bottasa, Hamilton ostal na prvých pneumatikách o 10 kôl dlhšie.

V 23. kole Vettel stále stíhal vedúceho Hamiltona, avšak po chybe v 12. zákrute si zablokoval brzdy a stratil tak cennú sekundu k dobru. O pár kôl neskôr prišiel Brit do boxov aby prezul na čerstvé pneumatiky.

Po príchode z boxov mal Hamilton stratu cez 14 sekúnd na vedúceho Vettela a Bottas strácal rovnaký počet sekúnd na Hamiltona. Dvojica Mercedesov bola na čerstvejších gumách a bolo to hneď vidno, keď začali pomerne rýchlo sťahovať vedúce Ferrari.

Vettel prišiel do boxov až v 39. kole s náskokom už len 10 sekúnd na Hamiltona, resp. 20 sekúnd na Bottasa. Zastávka nebola ideálna a po probléme s ľavou prednou pneumatikou sa Vettel prepadol až na tretie za dvojicu strieborných šípov.

Nasledujúcich 20 kôl bola situácia na čele poľa nezmenená. Viedol Lewis Hamilton pred kolegom Bottasom a dvojicou Ferrari v poradí Vettel-Raikkonen. Druhý menovaný jazdec Ferrari mal od zvyšku jazdcov rozdielnu taktiku a išiel do boxov znova.

Medzitým sa už na vedúcich jazdcov dotiahol Ricciardo, ktorý sa po štarte z 12. miesta už ocitol na 4. mieste pred Raikkonenom. Kimi mal výhodu čerstvejších pneumatík a veľmi rýchlo dokázal Red Bull predbehnúť.

Na prednom fronte sa vyhrocovala situácia medzi Bottasom a Vettelom. Nemec bol so svojim talianskym strojom rýchlejší ako Bottas. Valtteri využíval naplno potenciál trate a blokoval Vettela najlepšie ako mohol a išlo mu to dokonale.

Po chvíli sa na pomalú dvojku dotiahol aj Raikkonen a Bottas sa dostával pod tlak už nie jedného, ale oboch červených jazdcov. Napokon v 65. kole Bottas podľahol tlaku a v prvej zákrute sa Vettel pokúsil o one-off manéver, dostal sa tak pred Bottasa, ale Fín sa ešte snažil brániť, ale v ďalšej zákrute začal brzdiť až príliš neskoro a zozadu trafil Ferrari Sebastiana Vettela.

Vettel sa z tejto nehody okamžite pozviechal a nestratil takmer žiadny čas. Navyše mu kryl chrbát kolega Raikkonen. To isté sa však nedalo povedať o Bottasovi, ktorému sa rozbila časť predného krídla. Poradie tejto zvyšnej trojice sa do konca pretekov už nezmenilo.

Bottas dostal od tímu pokyn aby išiel do boxov vymeniť krídlo, ale frustrovaný lietajúci Fín do boxov nezašiel a mal čo robiť aby sa ubránil ešte piatemu Ricciardovi. Austrálčan to naňho v ďalšom kole vyskúšal na cieľovej rovinke. Red Bull už bol pred Mercedesom, ale Bottas rovnako ako predtým nedobrzdil a trafil aj Ricciarda.

Ricciardo stratil nejaký čas, počas ktorého sa Bottas stihol dostatočne vzdialiť, ale jeho poškodený Mercedes už nemal toľko síl a akonáhle sa Austrálčan dostal späť na trať, začal znova sťahovať Bottasov menší náskok.

Oba Bottasove prehrešky sa začali prešetrovať a tím dal svojej dvojke pokyn aby pustil Ricciarda a vyhol sa tak potenciálnemu trestu. Avšak Bottas pod čím ďalej väčším tlakom neuposlúchol svoj tím a pred blížiacim sa Ricciardom sa začal brániť. No napokon si Ricciardo našiel vnútornú stopu prvej zákruty a dokázal fínskeho pretekára zdolať.

Ricciardo sa tak po štarte z 12. miesta a následnej kolízii s Ericssonom dokázal dostať pod pódium a minimalizovať tak smolu z kvalifikácie. Jeho tímový kolega, Max Verstappen nedokončil preteky z obdobných dôvodov ako Ricciardo pred týždňom. Zlyhal mu motor. Treba ešte podotknúť, že Ricciardo má pod kapotou starú verziu motora Renault, čo ešte pridáva na hodnote tohto malého-veľkého úspechu.

Aj vďaka zlyhaniu motora Verstappena sa druhým najlepším jazdcom z jazdeckého katalógu Red Bull stal Pierre Gasly na Toro Rosse, ktorý si po krásnych pretekoch išiel za šiestym miestom. Francúz sa už v počiatočnej fáze pretekov dokázal dostať pred Renault Carlosa Sainza a neskôr musel trošku upustiť plyn pred tým, ako to pred neho pustil Max Verstappen. Neskôr musel Gasly ešte odolávať útokom rýchlejšieho Haasu Kevina Magnussena.

Ôsme miesto si v cieli uchmatol Fernando Alonso s McLarenom. Alonso dlhú dobu viedol možný double McLarenu na bodoch, avšak tento pokus sa rozplynul hneď ako sa Vandoornovi pokazila prevodovka.

Po peknom kvalifikačnom výkone sa Carlos Sainz prepadol na konečné 9. miesto. Z posledného bodíka sa tešil ďalší jazdec Haasu, Romain Grosjean.

Tesne pod bodmi sa po peknom kvalifikačnom výkone ocitol Brendon Hartley.

Preteky nedokončil Charles Leclerc, z ktorého si Force Indie urobili sendvič a poškodili mu auto. Vandoorne pre problém s prevodovkou a Verstappen, ktorému odišiel motor.

Krátko po pretekoch bol Bottas za svoje počínanie v záverečnej fáze odmenený 10 sekundovým trestom. Ostáva na 5. mieste.

Ďalší články

Komentáre

Pridať komentár
:D :P ;) :) 8) :O :I :Q ::ANO ::NE ::NO ::LOL
Komentár:
Meno:
Aký je rok:

Žádné příspěvky nenalezeny.